q
q
q
 
fs
 
fq
 
q
q
q
t
t
logo
t www.aktywni.info
q
q
q
q
Sklep Aktivpro - Nordic Walking, Gymstick, Sprzęt fitness
fota
t
+ AKTYWNI W FUNDACJI
Fundacja Aktywni pragnie podziękować wszystkim, którzy aktywnie włączyli się w naszą działalność. Okazuje się, że popieranie zdrowego stylu życia "leży na sercu" wielu ludziom, chętnie włączającym się w upowszechnianie różnych form aktywności ruchowej. Szczególnie dziękujemy wszystkim darczyńcom, którzy przekazali na rzecz fundacji część swojego podatku dochodowego. Fundacja Aktywni jest organizacją pożytku publicznego i środki przekazane na jej rzecz można odliczyć do wysokości 1% całkowitego podatku zapłaconego w danym roku.
+ REGULAMINY
T Instruktor Nordic Walking – kto to taki?
Nordic Walking jest dyscypliną stosunkową młodą. Jak to zwykle bywa w takich sytuacjach rodzą się inicjatywy sformalizowania ruchu. Ponieważ nie jest to sport (nie ma w tym przypadku rywalizacji i nie są rozgrywane zawody), dlatego nie powstał (i zapewne nigdy nie powstanie) związek sportowy skupiający uprawiających tą dyscyplinę rekreacji ruchowej.
Na świecie i w Polsce powstało jednak wiele organizacji i stowarzyszeń zrzeszających Nordic Walkerów. Również w Polsce istnieją takie organizacje, należą do nich: Nordic Walking Polska, działająca od 2005 roku, powołana przez fundację Aktywni oraz Polska Federacja Nordic Walking istniejąca od jesieni 2007 roku, powiązana z polskim dystrybutorem firmy Exel. W Polsce istnieje również przedstawicielstwo International Nordic Walking Association (Międzynarodowego Stowarzyszenia Nordic Walking) również powiązanego z firmą Exel.

Organizacje te szkolą instruktorów Nordic Walking. Kursy prowadzi również przedstawicielstwo firmy Leki. Zgodnie z informacjami upublicznionymi przez każdą ze szkół, w Polsce jest ponad 1700 trenerów, instruktorów i przewodników Nordic Walking (Nordic Walking Polska/Fundacja Aktywni – 1100 osób, Leki – 269, INWA – 252, PFNW – 120).
Wszystkie szkoły mają trzystopniową hierarchię kadry. Trzon stanowią: trenerzy, master instructors, koordynatorzy (nazwy są różne dla różnych szkół). Są to ludzie, którzy mają prawo (nadane przez daną szkołę) prowadzenia kursów na instruktorów. Instruktorzy przeszkoleni przez trenerów mają prawo do prowadzenia samodzielnych zajęć Nordic Walking. Ponieważ szkolenia są jedno- albo dwu-dniowe tytuły instruktora otrzymują osoby z tzw. przygotowaniem zawodowym. Wynika to z polskiego ustawodawstwa, które jasno określa kto może prowadzić zorganizowane zajęcia rekreacyjne. Zawarto to w art. 44 ustawy „o kulturze fizycznej” z dnia 18 stycznia 1996 r. z późniejszymi zmianami:
„1. Zorganizowane zajęcia w zakresie wychowania fizycznego, sportu i rekreacji ruchowej mogą prowadzić osoby posiadające kwalifikacje zawodowe nauczyciela wychowania fizycznego lub uprawnienia w tym zakresie określone odrębnymi przepisami.
1a. Zorganizowane zajęcia w zakresie sportu i rekreacji ruchowej mogą prowadzić także osoby posiadające kwalifikacje instruktora i trenera.”
Osobom, które nie posiadają przygotowania zawodowego przyznawane są tytuły przewodnika (Nordic Walking Polska, PFNW) lub active leadera (INWA, Leki). Każda ze szkół zastrzega wówczas, że tytuł ten uprawnia do prowadzenia zajęć w grupach przeszkolonych przez instruktorów lub zajęć pod nadzorem instruktora. Dzieje się tak dlatego, że wszystkie kursy Nordic Walking prowadzone obecnie w Polsce mają charakter doszkoleniowy i mogą być traktowane jako zdobycie nowych kwalifikacji dla absolwentów Akademii Wychowania Fizycznego lub Wyższej Szkoły Wychowania Fizycznego i absolwentów Akademii Medycznej kierunków Fizjoterapia lub Rehabilitacja oraz trenerów i instruktorów rekreacji ruchowej.

Instruktorem rekreacji ruchowej może zostać każdy, kto ukończył kurs organizowany przez jednostki uprawnione do ich prowadzenia, zatwierdzone przez ministra właściwego do spraw kultury fizycznej i sportu (obecnie Minister Sportu i Turystyki). Taki kurs trwa co najmniej 150 godz. i składa się z części ogólnej i specjalistycznej. Spośród podmiotów prowadzących szkolenia Nordic Walking, ministerialne uprawnienia do prowadzenia kursów na instruktorów rekreacji ruchowej posiada jedynie Fundacja Aktywni. Szkopuł w tym, że Nordic Walking nie jest jeszcze wpisany na listę „specjalności instruktorów rekreacji ruchowej” stanowiącej załącznik do rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej (właściwego wówczas do spraw kultury fizycznej i sportu) z dnia 27 czerwca 2001 r. „w sprawie kwalifikacji, stopni i tytułów zawodowych w dziedzinie kultury fizycznej oraz szczegółowych zasad i trybu ich uzyskiwania.” Nie ma również takiej specjalności na żadnej z polskich uczelni.
Jak dotąd Nordic Walking znalazł się w programach kursów na instruktorów rekreacji ruchowej prowadzonych przez fundację Aktywni i TKKF. Kilkanaście godzin zajęć teoretycznych i praktycznych „zaliczają” uczestniczy kursów o specjalnościach: „kinezygerontoprofilaktyka” oraz „fitness nowoczesne formy gimnastyki”. Najwięcej miejsca (ponad 30 godzin) poświęcono Nordic Walking w programie kursu o specjalności „jogging (z elementami Nordic Walking)”.

Formalnie rzecz biorąc nie ma w Polsce instruktora rekreacji ruchowej lub trenera sportu, który posiadałby legitymację ministerialną z wpisaną specjalnością Nordic Walking. Jak to zwykle jednak bywa „prawo sobie, a życie sobie”. Nordic Walking stał się już na tyle popularny, że istnieje ogromna potrzeba wykwalifikowanej kadry instruktorskiej. Niespełna dwa tysiące instruktorów i przewodników wykształconych przez wyżej wymienione szkoły nie zaspokaja potrzeb. Życie nie znosi jednak pustki, pojawiają się więc „domorośli instruktorzy” uczący np. „techniki” Nordic Walking przy pomocy kijów trekkingowych. Dlatego warto sprawdzić, jaki certyfikat posiada instruktor prowadzący zajęcia. Jakikolwiek by nie był stan prawny obowiązujący w Polsce, jeżeli jest to certyfikat poważnej organizacji mającej bogate doświadczenia w szkoleniach instruktorów możemy być pewni, że instruktor lub przewodnik legitymujący się takim dokumentem, nauczy nas prawidłowej techniki. W przypadku Nordic Walking jest niezwykle istotne. Technika marszu Nordic Walking jest stosunkowo łatwa do opanowania dla większości osób. Aby wykorzystać wszystkie zalety Nordic Walking i osiągnąć pożądane efekty, bardzo ważne jest dokładne wykonywanie ćwiczeń, szczególnie w początkowej fazie nauki. Kwalifikacje instruktora mają tu pierwszorzędne znaczenie. Jeżeli opanujemy podstawową technikę marszu, wówczas uprawianie Nordic Walking sprawi wiele przyjemności i satysfakcji oraz przyniesie znakomite rezultaty w postaci wzrostu kondycji fizycznej i zachowania zdrowia.

powrót 
 
 
Odwiedziło nas już :
  3369958 osób
+
KOMUNIKATY
Fundacja Aktywni Placówką Oświatową
Czytaj więcej...
+
ZAJĘCIA I SZKOLENIA
¤ Zajęcia nordic walking
¤ Zajęcia gymstick
¤ Szkolenia nordic walking
¤ Szkolenia gymstick
¤Warsztaty
+
AKTUALNOŚCI
 
+
NASI PARTNERZY
 
Tani wynajem aut Warszawa